Relacja z warsztatów zorganizowanych przez Dolnośląską Grupę Regionalną

W dniu 27.10.2018 roku Dolnośląska Grupa Regionalna IPMA zorganizowała warsztaty z Facylitacji grupowej w zmianie organizacyjnej i zarządzaniu projektami. Prowadzącym był Pan Artur Kasza, facylitator, trener, konsultant, wykładowca akademicki.

Facylitacja jest sposobem pracy z grupą ludzi lub zespołem, gdzie facylitator pomaga w rozmowie. Jego rola obejmuje zaprojektowanie spotkania lub warsztatu, a następnie przeprowadzenie go tak, by uczestnicy w maksymalnym stopniu uwspólnili posiadaną wiedzę i wypracowali konsensus wokół rozwiązania problemu lub decyzji do podjęcia. Facylitator jest przy tym w każdym momencie neutralny, nie wchodzi on w przedmiot pracy. Jego rola jest ściśle procesowa.

Celem części praktycznej było pokazanie możliwości zastosowania facylitacji w projektach. W tej części, stanowiącej większość spotkania, uczestnicy doświadczyli kilku warsztatów facylitowanych, które ułożyły się w kompletny proces. Tematem wykorzystanym do ćwiczenia była zwinna transformacja. Wykorzystane metody zaś to:

- analiza pola sił (zmiana organizacyjna, Kurt Lewin)

- mapowanie korzyści (benefits) i niekorzyści (dis-benefits) (Axelos Managing Succesfull Programmes)

- planowanie działań.

Uczestnicy warsztatów uczestniczyli w nich bardzo aktywnie i poszerzyli swoją wiedzę w zakresie facylitacji i nieznanych dla siebie kwestii związanych z zarządzaniem projektami. Z niecierpliwością czekają na następne warsztaty organizowane przez DGR. Żeby sprostać oczekiwaniom uczestników, dochowamy wszelkich starań, aby kolejne warsztaty odbyły się w możliwie najkrótszym czasie.

 

  

  

ZałącznikWielkość
DGR.ppt611.5 KB