Podsumowanie spotkania Dolnośląskiej Grupy Regionalnej

Droga do zwinności 

Paweł Ostrowski i Robert Wierciszewski na kwietniowym spotkaniu Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA przedstawili na jak dużą zmianę gotowe są nawet tak duże instytucje finansowe jak Santander Bank Polska S.A. Od kliku lat bank z roku na rok staje się coraz bardziej zwinny! Zaczynali od małych zespołów dziś zwinnie pracują już całe Tribe’y (plemiona – linie biznesowe), gdzie ramie w ramie, biznes i IT wspólnie pracują nad dostarczaniem wartości. Na spotkaniu mogliśmy usłyszeć jak zbudowany jest taki Tribe i jak zdecydowano się na ich wdrażanie (tu kolejny raz wygrała ewolucja zamiast rewolucji). Bardzo ciekawym aspektem była dyskusja o Ludziach w zmianie – praktycznie dla większości pracowników transformacja oznaczała całkiem nową rzeczywistość strukturalna, a i nie rzadko rolę. Tu kluczowymi okazała się rola menedżerów, scrum masterów i czas, a także przedstawienie efektów pierwszych prób.

Ale to nie koniec! Transformacja wchodzi na całkiem nowe obroty, kiedy dołącza do niej DevOps. Zmiana kulturowo-organizacyjna pociągnęła za sobą zmianę w obszarach administrowania i wdrażania. Choć ta zmiana dotyka w dużej mierze narzędzi, takich jak np. automatyzacja tworzenia środowisk, wydawania oprogramowania czy testów, to również, lub przede wszytym okazała się zmianą filozofii myślenia – czyli przekazania odpowiedzialności za wdrożenia do biznesu!

Podczas spotkania było widać jak niezwykle fascynującej transformacji mogliśmy dotknąć. Jak podkreślili Prelegenci, to jeszcze nie koniec. Mamy nadzieję, że będziemy mogli się jeszcze spotkać, by zobaczyć jakie efekty przynosi zwinność w świecie finansów, a także Wy zainspirowani tym doświadczeniem, podzielicie się Waszymi doświadczeniami z „Drogi do zwinności”!