Podsumowanie Seminarium Dolnośląskiej Grupy Regionalnej

W czwartek 21 lutego członkowie i sympatycy Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska byli uczestnikami szczególnego seminarium, którego tematem były "Wyzwania PMa w dużych projektach inwestycyjnych". Szczególnego ze względu na gościa, który przyleciał aż ze Stuttgartu, żeby spędzić z nami swoje 64 urodziny. 

Tomasz Gutkowski (Deutsche Bahn Netz AG) opowiedział nam jak zarządzać dużym projektem inwestycyjnym, jakim niewątpliwie jest Stuttgart 21 - budowa infrastruktury na linii kolejowej Stuttgard - Ulm. Zakłada on budowę podziemnego dworca, nowych stacji i licznych linii kolejowych w trudnym górzystym terenie.

Pomysł projektu sięga aż lat 80 XX wieku, a zakończenie realizacji planowane jest na 2025 rok. Budżet projektu wynosi kilka mld euro, a w jego realizacji bierze udział duża liczba podwykonawców.

Przede wszystkim dyskutowaliśmy jednak o zarządzaniu nieustannie zmieniającym się projektem, który musi dostosowywać się do wymogów prawnych, ewoluujących potrzeb i stylu życia przyszłych użytkowników. Rozmawialiśmy o zarządzaniu wieloma interesariuszami, radzeniu sobie z zaskakującymi sytuacjami, o ochronie środowiska, poszanowaniu historii danego miejsca, a także o wyzwaniach, jakie czekały cały zespół realizujący projekt (m.in. zbudowanie tuneli pod zabytkowym budynkiem, który połowicznie nadal stoi na normalnym gruncie). 

Na koniec seminarium prelegent zasygnalizował możliwość zorganizowania wizyty studyjnej na terenie projektu Stuttgart 21 - budowa infrastruktury na linii kolejowej Stuttgard - Ulm.