Podsumowanie otwartego seminarium Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska we Wrocławiu (06.10.2016 r.) - „SAMOORGANIZOWANIE SIĘ ZESPOŁÓW PROJEKTOWYCH”

W ramach ww. tematu swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami z uczestnikami wrocławskiego seminarium podzielili się:

  • Dr Marcin Żmigrodzki,
  • Łukasz Sienkiewicz.

Samoorganizujące się Zespoły Zwinne znajdują obecnie zastosowanie głównie w obszarze IT przy tworzeniu oprogramowania. Dr M. Żmigrodzki przedstawił praktykę ich tworzenia i  działania, znajdując analogie już w czasie niezwykle sprawnej budowy obozów warownych przez legiony rzymskie, gdzie grupa wojskowych fachowców wykorzystując doświadczenia pokoleń i zorientowana na perfekcyjne wykonanie swojego zakresu prac doprowadzała do b. sprawnej i szybkiej realizacji zadań. Zwrócono uwagę na aspekt wykorzystania w działaniu Zespołów samoorganizujących się pętli Deminga. W prostym eksperymencie uwidoczniono nieformalny proces uczenia się Zespołów poprzez komunikację i pozytywne przenikanie się wiedzy i doświadczeń, co finalnie prowadzi do wzrostu kompetencji i szybkości działania Zespołów. 

Łukasz Sienkiewicz omówił trzy podstawowe, niezwykle istotne w pracy Zespołów Zwinnych relacje typu 3C między członkami Zespołu Projektowego: komunikację (communication), współpracę (cooperation) i koordynację (coordination) - sumarycznie w słownictwie j. angielskiego nazywanych kolaboracją (COLLABORATION). Jak wskazują praktyczne rezultaty uzyskane w trakcie projektów IT, właściwe ustalenie tych relacji w Zespole i ich utrzymanie w trakcie realizacji projektu jest źródłem samoorganizacji Zespołu  i końcowego sukcesu.