Po spotkaniu DGR: Zespoły rozproszone

Dnia 3 kwietnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA. Tego wieczoru prelegentem był Paweł Skubiszewski, który opowiadał o zespołach rozproszonych i czynnikach wpływających na sukces projektu.

Po krótkim ćwiczeniu, w trakcie prelekcji, Paweł skupił się głównie na ludziach, zaufaniu oraz komunikacji w zespole - jako głównych czynnikach wpływających na sukces projektu realizowanego przez zespół rozproszony. Lekcja, którą można było wynieść ze spotkania, była taka, że przy tworzeniu zespołu wirtualnego wyjątkowo starannie należy określić profile kompetencyjne i społeczne członków zespołu. Ważny jest nie tylko aspekt wiedzy i umiejętności technicznych, ale również profil psychologiczny kandydatów.

Dodatkowo w ramach wystąpienia, poruszony został temat krzywej dojrzałości wirtualnej, która to opisuje cztery postawy gotowości i chęci do pracy w rozproszonym zespole.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zbiór dobrych praktyk budowania zaufania w zespole rozproszonym, opracowany przez Sirkka L. Jarvenpaa i Dorothy E. Leidner. Mogliśmy się dowiedzieć, że zespół rozproszony musi polegać na tzw. „zaufaniu zadaniowym”, które buduje się na podstawie przekonania, że członkowie zespoły będą wykonywać swoje zadania rzetelnie. Jest to znacząca różnica w odniesieniu do zespołów konwencjonalnych, które w duże mierze opierają się na zaufaniu międzyludzkim.

Zaprezentowana została również strategia budowania komunikacji, która wdrażana od samego początku istnienia zespołu pomaga i w znacznym stopniu niweluje problemy komunikacyjne w zespole.

Poniżej znajdą Państwo fim nakręcony podczas wydarzenia.