Relacja z wizyty studyjnej DGR w 3M.

„Nauka …. to tylko nauka. Do czasu, gdy zaczyna zmieniać otaczający nas świat” zgodnie z tym hasłem firma 3M prowadzi działalność badawczo-rozwojową. W dniu 23 maja  pani Emilia Demczur,  pracownik działu rozwoju firmy 3M we Wrocławiu, zaprezentowała Centrum Innowacji firmy 3M dla 22-osobowej grupy członków DGR IPMA Polska.

 

 

W bardzo interesujący sposób, uczestnicy wizyty studyjnej wprowadzeni zostali w świat produktów 3M ze wszystkich pięciu obszarów działalności biznesowej: ochrony zdrowia, produktów konsumenckich, bezpieczeństwa i grafiki, przemysłu, elektroniki i energetyki. W przeciągu niemal dwóch godzin zaprezentowane zostały w ciekawy sposób wybrane technologie stworzone przez laboratoria 3M oraz wybrane produkty z 55 000 produktów wytwarzanych przez firmę. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz środka gaśniczego 3M™ Novec™ neutralnego dla środowiska, a przy tym charakteryzującego się wyjątkowymi właściwościami dielektrycznymi, nie powodującego zawilgocenia i szybko odparowującego.  Środek ten szczególnie nadaje się do ochrony  m.in. sprzętu elektronicznego, dzieł sztuki. Osobiście można było sprawdzić, że po zanurzeniu w tym płynie telefonu urządzenie działa bez zakłóceń.  Duża część ekspozycji poświęcona jest produktom przeznaczonym na rynek medyczny i ochrony zdrowia. Zaczynając od materiałów stosowanych w stomatologii jak kleje i wypełnienia, kończąc na salach operacyjnych, gdzie stosowana jest bakteriobójcza folia chirurgiczna 3M™ Ioban™ zapewniającą sterylną powierzchnię pola operacyjnego. W obszarach telekomunikacyjnych ciekawym rozwiązaniem 3M był system okablowania strukturalnego Volition™ zapewniający swobodę w projektowaniu i optymalizacji sieciowej architektury sieci pasywnych do przesyłu danych, które muszą być łatwe w instalacji i utrzymaniu.

Wizyta studyjna stanowiła dużą dozę inspiracji dla uczestników i uświadomiła im jak w wielu obszarach biznesowych działa firma 3M. W ciągu dnia mamy kontakt przynajmniej z kilkoma rzeczami, technologiami, które zostały stworzone przez tą firmę, zaczynającą w 1902 roku od kopalni korundu i produkcji z niego papieru ściernego.

„3M wykorzystuje naukę, aby poprawić jakość życia milionów ludzi każdego dnia.”