Relacja z XVIII Konferencji IPMA Polska

22-23 października 2015 roku w Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza odbyła się doroczna Konferencja IPMA Polska. Motywem przewodnim w tym roku były "Projekty przyszłości. Nowe horyzonty, sprawdzone rozwiązania". W wydarzeniu udział wzięło ponad 200 osób. Już po raz osiemnasty liderzy oraz wiodący przedstawiciele świata zarządzania spotkali się celem wymiany doświadczeń oraz najnowszych trendów. Nie zabrakło znanych i dobrze rozpoznawalnych twarzy - prof. Jerzego Kisielnickiego czy prof. Michała Trockiego, a także międzynarodowych gości. Moderatorami wydarzenia byli znani w środowisku project management: Michał Hałas oraz Przemysław Lisek z ODiTK.

 Konferencja 2015 Konferencja 2015

Konferencja została otwarta powitaniem wszystkich uczestników przez Prezesa IPMA Polska – pana Stanisława Srokę. Tuż po powitaniu poznaliśmy tajniki oraz skalę działania, z jaką zmaga się polskie KGHM. Andrzej Krzyszczak zaprezentował wielomilionowe inwestycje oraz dalekosiężne plany rozwojowe z horyzontem nawet do 50 lat! Całość została opatrzona klarowną wizją w postaci profesjonalnie wykonanego filmu-wizualizacji, obrazującego krok po kroku kolejne stadia planowanego rozwoju. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak mocny nacisk KGHM kładzie na bezpieczeństwo pracowników kopalni. Filmy nagrane bezpośrednio w miejscu wydobycia pokazały uczestnikom, z czym musieli zmagać się pracownicy kiedyś, a jak obecnie sukcesywnie zwiększa się bezpieczeństwo ich pracy.

Konferencja 2015Konferencja 2015
Konferencja 2015Konferencja 2015

Następnie wysłuchaliśmy wykładu Grzegorza Szałajko na temat modelu oceny doskonałości w zarządzaniu projektami. Grzegorz przedstawił nowy standard IPMA Project Excellence Baseline, którego ostateczna akceptacja odbyła się na międzynarodowym kongresie IPMA w Panamie. Prezentacja była podsumowaniem wielu lat doświadczeń pochodzących z różnego rodzaju projektów.

Zainteresowanych angielskojęzyczną wersją PEB zapraszamy do kontaktu z Grzegorzem Szałajko.

Jednym z punktów spotkania było przedstawienie odświeżonego standardu IPMA ICB 4.0. Nowy standard pokrywa trzy obszary kompetencji: zarządzanie projektem, zarządzanie programem oraz zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Wartym uwagi i podkreślenia jest nacisk, który został położony na sprawdzanie kompetencji miękkich. Grzegorz Szałajko omówił, jak duże znaczenie w ICB 4.0 odgrywają kompetencje behawioralne, elementy budowania środowiska współpracy, zaangażowania i motywacji. Choć było to obecne już w poprzedniej wersji, zostało to rozszerzone. W sumie standard omawia 29 kompetencji.

Zainteresowanych angielskojęzyczną wersją ICB 4.0 zapraszamy do wypełnienia formularza.

Konferencja 2015Konferencja 2015

Po prelekcji Grzegorza odbył się panel dyskusyjny z udziałem finalistów PPEA 2015. Słuchacze mogli poznać tajniki projektów i trudności, z jakimi zmagali się finaliści w trakcie realizacji inwestycji. Przedstawiciele ośmiu finałowych firm odpowiadali na pytania odnośnie przeprowadzonych projektów zarówno Grzegorza Szałajko, Grzegorza Dzwonnika, jak i uczestników konferencji.

Ze wszystkimi finałowymi projektami można zapoznać się tutaj: http://old.ipma.pl/ppe-award/filmy-i-projekty

Konferencja 2015Konferencja 2015

Po panelu nadszedł czas na prelekcję pani Sue Kershaw. Dyrektor Rail Europe opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z transportem kolejowym w Wielkiej Brytanii, poruszając temat między innymi przygotowań do Igrzysk Olimpijskich z 2012 roku od strony infrastruktury kolejowej oraz przedstawiając lessons learned z prowadzonych projektów. Podczas przemówienia Sue Kershaw starała się wyjaśnić, że przywództwo i współpraca są kluczem dobrego zarządzania projektami.

 Konferencja 2015 Konferencja 2015
Konferencja 2015Konferencja 2015

Po lunchu każdy z uczestników miał do wyboru jeden z trzech streamów tematycznych. W streamie „Nauka, rozwój, innowacje” wystąpili kolejno: Katarzyna Walczyk-Matuszyk z KPK, Dorota Budzińska-Wiska z pm2pm i Justyna Lichosik z Kieleckiego Parku Technologicznego. Stream „Realizacja projektu, a zasoby ludzkie” otworzyła Anna Daszuta-Zalewska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, następnie przemawiał Krzysztof Witkowski z Universe-IBS, a stream zamknął pan Przemysław Piechota z Zarzecki, Lasota i Wspólnicy. W trzecim streamie „Trendy i nowe technologie” wystąpili Michał Charkiewicz z ChM, Hubert Gęsiarz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Marta Bobińska z TenStep Polska. Każdy ze streamów cieszył się dużym zainteresowaniem, a podczas niektórych widownia była tak liczna, że brakowało miejsc siedzących!

Konferencja 2015Konferencja 2015Konferencja 2015Konferencja 2015
Konferencja 2015Konferencja 2015

O 16.00 rozpoczął się kolejny panel dyskusyjny „Od pomysłu do przemysłu”, w którym udział wzięli Agata Juzyk z KGHM, Katarzyna Walczyk-Matuszyk z KPK oraz Stanisław Sroka z firmy Transsystem (obecny Prezes IPMA Polska).

Konferencja 2015Konferencja 2015Konferencja 2015

Panel zakończył oficjalnie pierwszy dzień konferencji. Jednak dla dużej części uczestników nie był to koniec wrażeń tego dnia. Na godzinę 20.00 goście skierowali się do Hotelu Marriott, by poznać Zwycięzcę Polish Project Excellence Award 2015. W uroczystej Gali udział wzięło 140 osób. Zwyciężył projekt Grupy Nowy Styl „Innowacyjne technologie w przemyśle meblarskim – budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Nowy Styl Sp. z o.o. oraz wdrożenie innowacyjnych produktów na rynku europejskim”. Srebrnym Finalistą została Politechnika Śląska, a Brązowym Finalistą PKP Energetyka. Serdecznie gratulujemy uhonorowanym zespołom!

Pełna relacja z Gali Polish Project Excellence Award znajduje się tutaj: http://old.ipma.pl/ipma-polska/gala-polish-project-excellence-award-2015

Poniżej filmowa relacja z wydarzenia.

Drugiego dnia konferencji na początku mieliśmy przyjemność wysłuchania pana Michała Hałasa z ODiTK, eksperta od Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zagadnień, czyli TRIZ-a jako kreatywnego sposobu na usprawnienie procesu realizacji projektów. TRIZ opiera się na analizie tworzenia wynalazków. Podpowiada nowatorskie kierunki działań i budowanie kreatywnej percepcji w celu osiągnięcia innowacyjnych efektów oraz nieszablonowych rozwiązań wobec napotkanych w trakcie pracy trudności. Następnie Magdalena Karolak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła proces zarządzania projektem realizowanym ze środków publicznych na przykładzie budowy autostrady A4. Kolejny prelegent, Marco Buijnsters, poruszył temat „The Entrepreneurial Project Manager: Boon or Burden of the Future?”. Każdy z uczestników mógł ściągnąć na swój smartphone aplikację, która pozwalała na wzięcie udziału w głosowaniu i dawała możliwość zdobycia nagród. Prelekcja kładła duży nacisk na przedsiębiorczość w środowisku projektowym.

Konferencja 2015Konferencja 2015
Konferencja 2015Konferencja 2015

Po przerwie Henryk Spierewka i Marcin Grymel z Elbudu Katowice zaprezentowali projekt budowy nowoczesnej stacji elektroenergetycznej Ołtarzew. To jedyna w kraju stacja systemowa zaprojektowana i wybudowana w oparciu o rozdzielnice izolowane gazem. Stacja stała się ważnym elementem pierścienia zasilającego aglomerację warszawską, który poprawił bezpieczeństwo energetyczne stolicy, oraz sieci przesyłowej w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Ostatnim prelegentem sesji plenarnej był Wilhelm Mikulaschek, który opowiadał o kulturze prowadzenia projektów w środowisku niemieckim. Prezentacja zakończyła się żywą dyskusją z uczestnikami na temat kultury, języka, konieczności zachowania zdrowego dystansu w relacjach międzyludzkich, co potwierdził w praktyce sam Wilhelm, mówiąc o wadach narodowych naszych zachodnich sąsiadów.

Konferencja 2015Konferencja 2015Konferencja 2015
Konferencja 2015Konferencja 2015Konferencja 2015

Dzień drugi zakończył się interaktywnymi warsztatami mającymi na celu wprowadzenie uczestników w konkretne sytuacje projektowe i naukę zachowań w nowych, nieznanych wcześniej warunkach. Wśród nich znalazła się kontynuacja porannej prelekcji Michała Hałasa, czyli wykorzystanie TRIZ-a w projektach. Wilhelm Mikulaschek poprowadził anglojęzyczny warsztat na temat ryzyka w projekcie, firma OCTIGO przygotowała grę symulacyjną Scrum Droid, natomiast Przemysław Piechota z firmy Zarzecki, Lasota i Wspólnicy kontynuował na warsztacie streamowy temat pomiaru i wyceny kapitału intelektualnego.

Konferencja 2015  Konferencja 2015
 Konferencja 2015 Konferencja 2015

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ

Bardzo dziękujemy Gościom Specjalnym, Uczestnikom i Prelegentom za przybycie na wydarzenie. Dziękujemy również naszym Patronom Honorowym, Partnerom, Patronom Medialnym, Wolontariuszom, Centrum Konferencyjnemu Adgar Plaza za przemiłą współpracę przy organizacji Konferencji IPMA Polska.

Konferencja 2015

Do zobaczenia za rok!

http://konferencja.ipma.pl