VI Pomorski Kongres Project Management - relacja

W dniach 14-15 września 2017 roku odbyła się już VI edycja Pomorskiego Kongresu Project Management. Wydarzenie organizowane przez Pomorską Grupę Regionalną IPMA Polska miało miejsce w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni.

W tym roku organizatorzy zaskoczyli tematem kongresu, który brzmiał „AGILE w praktyce – czy nowoczesność wyprzedzi klasykę?” i zachęcał do dyskusji dotyczących zwinnego oraz klasycznego podejścia do zarządzania projektami.

W odróżnieniu od poprzednich edycji, pierwszy dzień kongresu rozpoczął się i zakończył częścią artystyczną. Na scenie mieliśmy przyjemność zobaczyć występ wokalny Pani Izabeli Robaszkiewicz – Project Managera Kongresu.

Pierwszą prelekcję wygłosił Pan Maciej Szostek, który wytłumaczył jak stać się zwinnym, a następnie podczas wypowiedzi Pana Łukasza Czaji dowiedzieliśmy się jaka jest esencja metodyk zwinnych. W kolejnej prelekcji Pan Rafał Szymański przedstawił dobre i złe praktyki oraz sposób na połączenie podejścia zwinnego z klasycznym. Ciekawe wystąpienia poprzedników podsumował Pan Grzegorz Hrycyna podczas swojej prelekcji dotyczącej   zwinności betonu, czyli sposobie realizacji projektów budowlanych. Ostatnią przed przerwą prelekcję wygłosił Pan Jacek Zgutczyński, który w sposób ciekawy i nietypowy podszedł do tematu z wystąpieniem pt. „Agile jako klucz do wszystkiego, kluczem do niczego. Zwinność w realiach twardego biznesu”.

Podczas przerwy wszyscy wybrali się na lunch, który serwowany był przez restaurację Bio Way. Niewątpliwie był to również dobry moment na przedyskutowanie wykładów oraz wymianę własnych poglądów i doświadczeń. Dodatkowym elementem kongresu, który wprowadzony został  do programu po raz pierwszy w V edycji, był BUDZIK. Uczestnicy na podstawie losowania dobrali się w grupy, a ich zadaniem było ułożenie z dostępnych segregatorów hasła „PGR IPMA”. Wygrała grupa, która najszybciej ułożyła hasło.

Posileni i wyćwiczeni uczestnicy udali się na ostatnią prelekcję, która wygłoszona została przez Pana Bartłomieja Gawina i dotyczyła zwinności w realizacji projektów europejskich w firmie Sescom S.A. Pan Bartłomiej Gawin poprowadził również interesującą dyskusję między uczestnikami, podczas której padło wiele ciekawych pytań oraz odpowiedzi.

Dzień pierwszy został zwieńczony bankietem w restauracji Panorama Gdynia, gdzie widok z okna na morze uprzyjemniał prowadzone rozmowy.

Drugiego dnia zostały zrealizowane warsztaty, które stanowiły uzupełnienie wiedzy zdobytej poprzedniego dnia. Pierwszy warsztat poprowadzony został przez Pana Rafała Borowca i Pana Miłosza Musialika, a jego tematem było pozyskiwanie i modelowanie wymagań projektowych. Drugi zaś warsztat poprowadzony został  przez Panią Alicję Łapę i Pana Jacka Durlika i dotyczył on tematyki sprint retrospectiv.